KOHVI JOOMISE KASULIKKUS JA SELLE VARJUKÜLJED

Kohv on üks maailma populaarsemaid jooke. Seega on arusaadav, miks leidub rohkelt nii tuliseid poolehoidjaid kui kirglikke vastaseid.

Selles artiklis vaatamegi, millised on need kasutegurid ja puudused, mida ka mitmed teadusuuringud on kohvi joomisega seostanud. On oluline märkida, et siinkohal peame silmas nii öelda musta kohvi. Ehk siis, kui sa armastad ergutavat tassitäit rohke koore ja suhkruga, muutub koos lisatavate koostisosadega ka selle toiteaineline väärtus ning keemiline koostis.

KOHVI KASULIKKUS

Antioksüdandid kohvis

Kohviuba sisaldab külluslikult antioksüdante. Neist tugevaim on klorogeenhape. Sellele on omistatud mitmeid positiivseid omadusi. Olgu siinkohal välja toodud näitena rasvade ainevahetuse ja insuliini sünteesi soodustamine. Lisaks paljud muud tegurid, mida ka allpool lugeda saab.

Pane tähele! Selleks, et antioksüdandid saaksid oma tööd teha, ära lisa kohvile koort ega piima.

Kohv ja diabeet

Mitmed suured teadusuuringud on leidnud, et tassike kohvi annab hea kaitse II tüüpi diabeeti haigestumise vastu. On isegi öeldud, et mida rohkem kohvi jood, seda väiksem on suhkrutõppe haigestumise tõenäosus. Kusjuures positiivne mõju on ühtviisi hea nii kofeiiniga kui kofeiinivaba kohvi joomisel.

Kohvi mõju sapi- ja neerukividele

On leitud teaduslikke tõendeid, et kohvil on positiivne mõju nii sapikivide kui neerukivide tekkest hoidumisele. Viimaste puhul mängib siin tähtsat rolli asjaolu, et kohvi suurendab uriini kogust. See aga takistab kõige levinuma neerukivide komponendi (kaltsiumoksalaadi) kristalliseerumist.

Kohv ja maksatsirroos

Tarbides igapäevaselt 2-3 tassi kohvi võib mõnede uuringute andmetel väheneda maksatsirroosi haigestumise tõenäosus koguni 66%!

Kohv ja Parkinsoni tõbi

Kohvi ja Parkinsoni tõve vahelisi seoseid on uuritud palju. Seetõttu võib üsna julgelt väita, et regulaarne kohvijoomine (keskmiselt kolm tassi päevas) vähendab Parkinsoni tõppe jäämise riski.

Kohv ja Alzheimeri tõbi

Ka siin on üsna kaalukaid tõendusmaterjale, et igapäevaselt kohvi juues, võid aidata sellega vähendada Alzheimerisse haigestumise tõenäosust. Siinkohal on leitud isegi, et positiivsem efekt on, kui jood päevas rohkem, kui ühe tassi.

Kohv ja depressioon

Uuringud on leidnud, et korrapärane kohvijoomine mõjub positiivselt hoidumaks depressioonist. Positiivne toime leitakse olevat seetõttu, et kohvis sisalduvad happed võivad vähendada depressiooni käes vaevlevate inimeste ajus närvirakkude ümber olevat põletikku.

Samuti annavad ka kohvis olevad antioksüdandid oma osa õnnetundele tekitades selle joojas naturaalse eufooriatunde.

Mõned teadlased on julgenud lausa väita, et kohvi joomine vähendab isegi suitsiidiriski.

Kohv ja teised haigused

Lisaks eelpool mainitutele on leitud ka, et regulaarne kohvijoomine võib anda positiivse tõuke hoidumaks, või vähendamaks sümptomeid, sellistel haigustel nagu maksatsirroos, astma ja neerupuudulikkus.

Kohv ja kaalulangetus

On leitud, et kohv soodustab rasvade lõhustumist. Just seetõttu leidub kofeiini ka paljudes tselluliidivastastes ja kaalulangetamise preparaatides. Kuid siin tuleb silmas pidada sellel, kuidas sa kohvi tarbid. Rohke suhkur ja kohvikoor on kindlasti kaalulangusele vastupidiselt toimivad tegurid.

Kohvi stimuleeriv mõju

Kohvis sisalduv kofeiin on teada tuntud stimulant. Kofeiin justkui lülitab välja väsimustunnet põhjustava hormooni adenosiini. Seega soodustab kohvi joomine ärkvelolekut, tähelepanuvõimet ja erksust.

Kohvi kasulikkus ja kohvi varjupooled

KOHVI VARJUPOOLED

Kohvisõltuvus

Alustame siin eelmisest punktist tuleneda võiva kõrvalnähuga. Kasutades kurjasti kohvi stimuleerivat toimet, võib tekkida kohvisõltuvus. Soovides pidevalt end kohvi toimel erksana hoida, peaksid sa kohvi kogust tihtipeale ka suurendama.

Soovides aga sõltuvust vähendada, tuleb arvestada, et järsult joodava kohvi hulka vähendades võib tekkida uimasus, ärevus ja peavalu.

Kohv ja uni

Kuna kohv on erguti, on suurel osal inimestel soovitav hoida pikem vahe magama mineku ja kohvi joomise vahel. Vastasel korral võib olla raskendatud uinumine ja katkendlik uni.

Samas leidub küllaldaselt neid inimesi, kes võivad ka kohe peale tassikest kohvi kiiresti uinuda.

​​Kohv ja kolesterool

Suuremates kogustes kohvi tarbimine võib tõsta nii üld- kui ka LDL kolesterooli taset. Kuid selle põhjustajaks ei ole kofeiin, vaid selles esinevad ühendid kofestool ja kohveool. Samas kohvi filtreerimisega need ained eemaldatakse, mistõttu filtrikohvi joomine kolesterooli tõusule toimet ei avalda.

Kohv ja luude hõrenemine ehk osteoporoos

Tarvitades mitmeid tasse kohvi päevas võib tagajärjeks olla kaltsiumi liigne eritumine uriiniga. Tulemused on leitud eelkõige kaltsiumivaeguses naistel ja neil, kes tarvitavad kohvi päevas rohkem kui 600ml.

Kohv ja vererõhk

Ei oleküll põhja panevaid tulemusi, kuid arvatakse, et kohvijoojad on altimad hüpertensioonile. Eriti just need inimesed, kellel on selleks geneetiline soodumus.

Kohvi mõju veresoontele

Kohvil on leitud negatiivne mõju veresoonte toonusele ja funktsioonile.

Kohvi ja kõrvetised

Kohv võib ärritada söögitoru limaskesta ja suurendada mao soolhappe sekretsiooni.

Dehüdratatsioon ja kohv

Kohv on kergelt diureetilise toimega võides suurendada uriini eritumist. Lihtne võimalus vedelikupuuduse vähendamiseks, ja selle vältimiseks, on piisavas koguses vee joomine.

KOKKUVÕTTEKS

Nagu näha, kohvil on mitmeid positiivseid ja ka negatiivseid toimeid. Tundes aga ennast, oma keha ja jälgides mõistliku tarbimise põhimõtteid, saad teha just enesele kõige sobivamad valikud.

Mõistlikku kohvijoomist soovides!

Espresso Grupp OÜ

Võrdle