Kohvi jahvatus

Hea kohvi valmistamise saladus peitub jahvatuses

Kohvi valmistamine on pealtnäha lihtne, kuid tulemus ei ole nii hõrk ja maitsev, kui lootsid? Kas teadsid, et kohvi jahvatusaste muudab oluliselt sinu kohvi maitset ja kvaliteeti ning see tuleks valida vastavalt ubadele ja joogi tüübile?

Kohvi jahvatus

Kohvi jahvatusaste – kuidas see minu kohvi mõjutab?

Kohvi valmistamise protsessi olulisim osa on kohvi “tõmbamine” ehk ekstraheerimine. Selle protsessi käigus eralduvad kohvipurust suhkrud, happed ja õlid, mis annavad kohvile joogi unikaalse maitse. Hea kohvi maitse on magus ja balanseeritud ning seda saadab hõrk ja virgutav aroom.

Ekstraheerimise intensiivsust ja sellega ka kohvi maitset mõjutabki kõige rohkem kohvi jahvatusaste. Kui suureneb kohvipuru pindala, millega vesi kokku puutub, suureneb ka ekstraktide kogus ehk maitsete kangus.

Füüsikaliselt on hea meelde jätta nii:

  • suurem jahvatusaste ehk jäme jahvatus= väiksem pindala, vähem ekstrakte
  • väiksem jahvatusaste ehk peen jahvatus = suurem pindala, rohkem ekstrakte

Kohvi jahvatusastmeid jagatakse põhiliselt kolmeks – peen jahvatus, keskmine jahvatus ning jäme jahvatus. Samuti eristatakse nende vahelisi jämedusi ning ka eriti peent jahvatust.  Liiga jämeda jahvatuse puhul pole kuumal veel piisavalt aega läbi kohvipuru imbuda ning tulemuseks on hapuka maitsega kohv. Liiga peene jahvatuse puhul seevastu imendub ekstrakte liiga suures koguses ning kohv muutub kibedaks.

Kohvi jahvatus tuleks valida ka vastavalt röstile

Jahvatus+Röst

Tume ja hele röst on üksteisest oma füüsikaliste ja keemiliste omaduste poolest väga erinevad. Samuti on erinev nende ekstraktide imendumise intensiivsus. Tänu pikale röstimise ajale on tumeda röstiga uba väiksema tiheduse ja niiskustasemega ning sellele sobib veidi jämedam jahvatus, et kohv ei muutuks kibedaks.

Heledalt röstitud kohv on vastupidiselt tumedale röstile just suurema tiheduse ja niiskustasemega ning ekstraktide imendumine on vaevalisem. Selle kompensatsiooniks vajab hele röst parima tulemuse saavutamiseks veidi peenemat jahvatust.

Erinev jahvatus erineva kohvi jaoks

Erinevad kohvijoogid eeldavad samuti spetsiifilisi jahvatusastmeid, näiteks:

  • Espresso valmistamiseks on parim keskmise kuni peene jahvatusega kohviuba
  • Ristretto valmistamiseks sobib peene jahvatus, sest selle tõmbamise aeg ja vee kogus on väiksemad kui espressol.
  • Musta kohvi valmistatakse keskmise jahvatusega
  • Jämedat jahvatust kasutatakse kohvi külmpruulimiseks, sest selle valmistamise juures on vajalik eriti pikk tõmbeaeg.

Seega ei ole olemas seda ühte ja õiget jahvatusastet, ning alati tuleks õige jahvatus valida vastavalt soovitud joogile ja ubadele. Parima kohvinaudingu tagamiseks soovitame alati oma kohvi valmistamisel kasutada vaid terveid kohviube ning jahvatada need vahetult enne kohvi valmistamist.

Kui see tundub aga kõik liiga keeruline või ajamahukas ning eelistaksid ideaalset kohvi nautida väiksema vaevaga, soovitame sulle Jura Z10 automaatset espressomasinat.

Sinu elu muudab lihtsamaks Jura Z10!

JURA Z10 Black

Jura Z10 on espressomasin, millel on ainulaadne toodet tuvastav kohviveski (P.R.G. – Product Recognising Grinder), mis valib automaatselt iga kohvijoogi jaoks optimaalse jahvatusastme. Elektrooniliselt juhitav suure jõudlusega veski kohandub vastavalt joogi eelmääratud jahvatusastme järgi ning teeb seda vaid sekundi murdosa jooksul!

Samuti saab soovi korral kohvimasina menüüs manuaalselt iga joogi jaoks sobiva jahvatusastme eelseadistada vastavalt valitud ubadele ja enda eelistustele. Uue põlvkonna veski võimaldab valida väga peent jahvatusastet näiteks ristretto või espresso valmistamiseks kui ka väga jämedat jahvatusastet, mis sobib kohvi külmpruulimiseks. Tutvu meie Z1o valikuga siin!

Võrdle