Katlakivi – Sinu kohvimasina suurim vaenlane

Me teame, et oma kohvimasina puhastamine võib esialgu tunduda pisut segadust tekitav. Mis vahendit ma pean puhastamiseks kasutama? Kas mul on tarvis veefiltreid? Millal ma pean neid kasutama? Täisautomaatse Jura espressomasina kasutajana juba tead, kui lihtne on ühe nupulevajutusega valmistada espressot või oma lemmikut piimakohvi. Ole mureta, katlakivipesu on peaaegu sama lihtne!

Mis on katlakivi?

Puhas ja katlakiviga kaetud soojuselement
Puhas ja katlakiviga kaetud soojuselement

Katlakivi tekib kohvimasinas kareda vee kuumutamisel, kui vee soojenedes ja aurustudes jääb maha selles sisalduvate karbonaatide ja mineraalide sade. Katlakivi ladestub sinu kohvimasina termoplokile ning muudele sisemistele metallpindadele. Samuti võib katlakivi tekkida ka veepaagi seintele ja põhja.

Kuigi katlakivi kohvimasinas ei pruugi kohvi maitset palju mõjutada, on see sinu kohvimasina probleemide peamiseks aluseks ning lühendab tunduvalt selle eluiga. Katlakivi võib näiteks ummistada masina veetorusid ja ühenduskohti, vähendada termoploki kuumutamise efektiivsust samal ajal suurendades selle energiakulu. Kui  sinu kohv ei ole enam nii kuum kui varasemalt, võib olla see märk, et soojuselement on kaetud tugeva katlakivi kihiga.

Kuidas teha oma Jura kohvimasinale katlakivi puhastust?

JURA katlakivieemaldustablett
JURA katlakivieemaldustablett

Katlakivipesu tegemiseks kasuta Jura katlakivieemaldustablette. Katlakivieemaldustablett on nagu puhastustableti sugulane. Mõlemad tabletid puhastavad kohvimasinat seestpoolt sinna kogunenud mustusest, kuid katlakivieemaldustabletil on spetsiaalsed toimeained, mis eemaldavad masinasse kogunenud katlakivi setet. Jura katlakivieemaldustablett on õrn aga tõhus

Katlakivi puhastuse 3 etappi:

  1. Eemalda veepaagist veefilter, tühjenda vedeliku ja kohvipaksu sahtlid.
  2. Lahusta 3 Jura katlakivieemaldustabletti 500ml vees ning vala tühja veepaaki.
  3. Käivita  katlakivieemalduse programm ning järgi ekraanil näidatud juhiseid.

NB! Järgi oma masina etteantud juhiseid ning vii katlakivieemaldusprogramm läbi vastavalt kasutusjuhendile.

Kas ma võin kasutada katlakivi eemaldamiseks äädikat?

Kuigi äädikas on efektiivne aine katlakivi eemaldamiseks, ära kindlasti kasuta seda oma Jura espressomasina puhastamiseks! Äädikas võib kahjustada kohvimasina sisemisi osi ja rikkuda tihendeid. Samuti võib katlakivi imbuda poorsesse katlakivisse ning jääda kinni kohvimasinasse, mille tulemuseks võivad järgmised kohvijoogid olla äädika maitsega.

Kas ma võin kasutada oma kohvimasinas filterkannu vett, et vältida katlakivi teket?

Valmis kohv sisaldab umbes 98,75% vett ja 1,25% lahustunud kohvi osakesi, seega on vee kvaliteet parima kohvi valmistamisel ülioluline. Kodune kraanivesi sisaldab lugematul hulgal mineraale, kemikaale ja gaase ning paljud neist siiski sobivad hästi kohvi valmistamiseks, andes joogile juurde meeldivaid maitsenüansse. Filterkannu pehme veega valmistatud kohv kipub olema lahja, malbe, maitsetu või hapukas kuna pehme vesi sisaldab vähem kohvi maitse- ja lõhnaühendeid liitvaid häid mineraale.

Kuidas siis hoida ära katlakivi teket?

JURA Claris Smart Filter
JURA Claris Smart Filter

Et vesi oleks espresso valmistamiseks ideaalne, kasuta Jura kohvimasinas alati spetsiaalset Jura CLARIS kohvimasina filtrit, mis eemaldab katlakivi tekitavad mineraalid, kloori ja raskemetallid. Samuti on Jura CLARIS filtrites vee puhastamise ja pehmendamise toimeained kohandatud just kohvi valmistamiseks. Ja mitte lihtsalt kohvi, vaid parima kohvi!

Õigeaegse filtri vahetuse korral kaob CLARIS filtri kasutamisel katlakivipesu tegemise vajalikkus täielikult. See muudab sinu masina hooldamise lihtsamaks ning säästab sinu väärtuslikku aega. Samuti pikendab sinu kohvimasina eluiga ja aitab sellel säilitada oma väärtust.

Leia enda kohvimasinale sobiv filter siit!

Võrdle